Serki homogenizowane doskonale nadają się jako smaczna przekąska, ale również mogą być dodatkiem do naleśników, kanapek, ciast. Czym dokładnie jest serek homogenizowany? Jak powstaje? Jakie są jego wartości odżywcze?

Na sklepowych półkach można znaleźć wiele różnych serków homogenizowanych. Są to zarówno serki naturalne, jak również smakowe, na przykład czekoladowe, waniliowe, owocowe.

Serki homogenizowane są lubiane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Często jednak pojawia się pytanie – czy rzeczywiście są one dobrym dodatkiem do diety? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy prześledzić proces produkcji serków homogenizowanych.

Jak powstaje serek homogenizowany?

Do wytworzenia serka homogenizowanego potrzebny jest ser twarogowy, który może zawierać niewielki dodatek serwatki.

Ser ten jest odpowiednio rozdrabniany. Stosuje się wtedy proces nazywany homogenizacją, czyli rozdrabniania wraz z miksowaniem. Efektem jest produkt cechujący się jednolitą, aksamitnie gładką strukturą. Gotowy serek może być mniej lub bardziej płynny w zależności od ilości tłuszczu.

Tak powstaje serek homogenizowany naturalny. Może on zawierać także dodatkowe składniki, które nadają mu pożądany smak i aromat, na przykład wanilię czy czekoladę, świeże owoce.

Wartości odżywcze serka homogenizowanego

Naturalne serki homogenizowane posiadają bardzo dużo wartościowych składników odżywczych, które powodują, że są one tak dobrym dodatkiem do diety.

Na szczególną uwagę zasługuje duża ilość białka mlecznego. To białko cechujące się lekkostrawnością, bardzo dobrze przyswajane przez organizm. Również serki posiadają wapń, który ma duże znaczenie dla zdrowia kości.

Serki homogenizowane mogą przy tym zawierać różne ilości tłuszczu. Dla osób na diecie polecane są lekkie serki homogenizowane niskotłuszczowe.

Czy każdy serek homogenizowany jest zdrowy?

Wobec tego serek homogenizowany zawiera dużo wartościowych składników odżywczych, więc może być on doskonałym dodatkiem do diety. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy serek rzeczywiście jest dobrym wyborem.

Najlepiej zapoznać się dokładnie ze składem serka homogenizowanego i unikać tych produktów, które zawierają dodatek cukru lub syropu glukozowo-fruktowego, zagęszczaczy, sztucznych aromatów, barwników.

Wybierz serki homogenizowane JOGO!

Szukasz wysokiej jakości serków homogenizowanych? Sprawdź serki od spółdzielni mleczarskiej JOGO, która posiada w swojej ofercie wiele wyśmienitych propozycji.

To nie tylko pyszny serek naturalny powstający z twarogu i śmietanki, ale także smaczne i zdrowe serki smakowe, na przykład serek waniliowy, truskawkowy, czekoladowy – stracciatella, serek o smaku szarlotki czy brzoskwini. Wypróbuj je!