Mleko jest produktem spożywczym, które zawiera wartościowe białka, a także witaminy i minerały. Duża wartość odżywcza mleka powoduje jednak, że może stać się ono pożywką dla wielu drobnoustrojów. Właśnie dlatego jest ono odpowiednio zabezpieczane przed ich rozwojem.

Mleko dostępne na półkach sklepowych to mleko pasteryzowane albo mleko UHT. Zarówno mleko pasteryzowane, jak i UHT poddawane jest procesom ograniczającym rozwój niepożądanych mikroorganizmów. Nie każdy z nas jednak wie, czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą te dwa rodzaje mleka. Czym zatem jest mleko pasteryzowane, a czym mleko określane jako UHT?

Czym jest mleko pasteryzowane?

Pasteryzacja to popularna technika konserwacji, która polega na odpowiednim podgrzaniu produktów spożywczych, aby zniszczyć lub zahamować rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Dzięki pasteryzacji można zabezpieczyć produkty, a także wydłużyć ich trwałość.

Pasteryzowane mleko to mleko, które jest podgrzewane do temperatury minimum 71 stopni Celsjusza przez czas co najmniej 15 sekund.

Taka obróbka powoduje, że zachowuje ono swoje wartościowe składniki odżywcze, w tym białko, tłuszcz oraz cukier mleczny. Częściowemu zniszczeniu ulegają wtedy folacyna (kwas foliowy) oraz witamina C, jednak straty te nie są znaczne.

Czym jest mleko UHT?

Metoda UHT to także skuteczny sposób zabezpieczania produktów spożywczych przed drobnoustrojami, który przedłuża ich trwałość.

To sterylizacja wysoką temperaturą – UHT (Ultra High Temperature). Proces ten polega na podgrzaniu mleka do temperatury 135-150 stopni Celsjusza przez co najmniej 2 sekundy.

Ze względu na zastosowanie wyższej temperatury, mleko UHT jest pozbawione większej ilości drobnoustrojów, w tym także ich sporów – form przetrwalnikowych. To powoduje, że jest ono znacznie trwalsze niż mleko pasteryzowane.

Podczas procesu sterylizacji wysoką temperaturą – UHT również nie dochodzi do powstania strat w wartościach odżywczych mleka. Zmniejsza się przy tym nieznacznie ilość folacyny, a także witamin, w tym witamin B1, B6, B12, a także witaminy C.

Co wybrać – mleko pasteryzowane czy UHT?

Zarówno mleko pasteryzowane, jak i mleko UHT jest dobrze zabezpieczone przed psuciem, przy czym mleko UHT ze względu na inny proces zabezpieczania jest trwalsze od mleka pasteryzowanego.

Pod względem wartości odżywczych, zarówno pasteryzacja, jak i sterylizacja nieznacznie zmniejszają wartości odżywcze, przy czym podczas sterylizacji dochodzi do nieco większych strat folacyny i witamin.

Zatem przy doborze odpowiedniego mleka najlepiej kierować się oczekiwanym czasem jego trwałości, a także swoimi preferencjami smakowymi.